OBCHODY DNIA PRAW DZIECKA

W ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w dniach  14.11.2016 – 18.11.2016 nasza szkoła zorganizowała Tydzień Praw Dziecka pod hasłem Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.

Towarzyszyło temu wiele imprez związanych z propagowaniem Praw Dziecka:

- 14.11.2016r. odbył się konkurs o prawach korczakowskich dla uczniów klas I,

którego zwycięzcami zostali:

I miejsce    Estera Leszczyńska

II miejsce   Karol Słomski

III miejsce  Maria Juszczyk

- 16.11.2016r. młodzież gimnazjum spotkała się z prawnikiem Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu,

- 18.11.2016r odbyła się debata, w której wzięli udział przedstawiciele uczniów szkół z terenu naszej gminy, tj. z SP w Wabienicach, SP w Bierutowie, Gimnazjum im. A. Kamińskiego w Bierutowie i ZSP Bierutowie. Spotkanie uświetnił występ artystyczny grupy przedszkolaków pod kierunkiem p. Urszuli Winkowskiej. Zaproszono gości -  przewodniczącą Rady Miejskiej w Bierutowie  p. Mariannę Jarząb - wieloletnią nauczycielkę i wielkiego przyjaciela dzieci, dyrektora Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Bierutowie p. Ewę Burdkę, dyrektor Zarządu Oświaty Samorządowej w Bierutowie p. Iwonę Wiśniewską - Kocjan i Sekretarz Miasta i Gminy Bierutów p. Mariolę Kutek. Debatę otworzył dyrektor Gimnazjum p. Jan Perz, następnie uczniowie odczytali list Rzecznika Praw Dzieci skierowany do dzieci i dorosłych. Uczestnicy pracowali w czterech zespołach, w których tworzyli pomysły na to, co można ulepszyć, aby dzieci nie doznawały krzywdy i czuły się bezpiecznie oraz gdzie mogą szukać pomocy w razie zagrożenia. Należy podkreślić, że wszyscy uczestnicy debaty pracowali z wielkim zaangażowaniem, w przyjaznej i miłej atmosferze. Każde dziecko otrzymało informację gdzie szukać pomocy z prośbą o rozpropagowanie wśród swojej społeczności.

Na koniec wszyscy uczestnicy udali się na boisko szkolne, gdzie zostały wypuszczone balony do nieba z przesłaniem, aby wszystkie prawa dzieci były przestrzegane na całym świecie!

Równolegle przebiegał konkurs fotograficzny, którego rozstrzygnięcie nastąpiło w dniu 17.11.2016r., mottem konkursu było hasło:

Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.

Wystawa nadesłanych zdjęć zorganizowana jest w Gimnazjum w Bierutowie.

Komisja w składzie: dyrektor BPMiG w Bierutowie p. Ewa Burdka, dyrektor ZOS w Bierutowie p. Iwona Wiśniewska-Kocjan, przewodnicząca RM w  Bierutowie p. Marianna Jarząb, po dokonaniu oceny wyłoniła laureatów:

I miejsce     Maria Juszczyk uczennica Gimnazjum w Bierutowie,

II miejesce Jan Jaśko SP w Bierutowie i Idalia Purzyńska Przedszkole Miejskie w Bierutowie,

III miejsce  Wiktor Bielecki SP w Bierutowie i Wiktoria Tyniów Przedszkole Wiejskie w Wabienicach.

(Przepraszamy za pomyłkę Wiktorię Tyniów.)

Wyniki konkursu zostały ogłoszone w czasie debaty.

Za w/w działania i organizację Tygodnia Praw Dziecka odpowiedzialne były nauczycielki gimnazjum: pedagog szkolny p. Lena Matijuk i kierownik świetlicy p. Anetta Włodarczyk, które z rąk dyrektora p. J. Perza oraz wicedyrektora p. M. Zaborskiej otrzymały podziękowania.

Niektóre zadania realizowane były z programu "Bezpieczna i przyjazna szkoła" 2016 w ramach projektu ZHP

"Szkoła bezpieczna i przyjazna - mamy na nią pomysł".

Projekt ZHP dofinansowany przez Wojewodę Dolnośląskiego.