SZKOLNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

Dnia 24.11.2016. w naszym gimnazjum odbył się Szkolny Konkurs Pięknego Czytania związany z trwającym Rokiem Henryka Sienkiewicza. W całym kraju odbywały się liczne imprezy poświęcone słynnemu pisarzowi, w tym publiczne czytanie jego dzieł. Czytano zwłaszcza powieść historyczną „Quo Vadis”.My postanowiliśmy lepiej poznać inny znany utwór tego samego gatunku – czytaliśmy „Krzyżaków”.

W konkursie uczestniczyło 22 uczniów – po dwóch reprezentantów każdej klasy. Wcześniej odbyło się losowanie przygotowanych fragmentów książki, które ułożone zostały tak, by można było zapoznać się z początkowymi losami głównych bohaterów: pięknej Danuśki Jurandówny i dzielnego Zbyszka z Bogdańca. Zaproszeni zostali także przedstawiciele wszystkich klas, aby z miejsc widowni dopingować swoich kolegów i koleżanki.

W szacownym Jury zasiedli: p. Iwona Wiśniewska-Kocjan – dyrektor Zarządu Oświaty Samorządowej w Bierutowie, p. Ewa Burdka – dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Bierutowie, p. ZygmuntFedyk – Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Bierutów i – jak sam o sobie mówi – „Niedoszły Sienkiewiczolog”, p. Halina Matuszewska-Czekaj – Polonistka z bierutowskiego gimnazjum oraz p. Jan Perz – dyrektor naszej szkoły.

Imprezę swoją obecnością uświetnili zaproszeni Goście: p. Marianna Jarząb – Przewodnicząca Rady Miejskiej, p. Stanisława Kłosowska –dyrektor Gimnazjum w Bierutowie w latach 1999 – 2015, p. Małgorzata Zaborska – wicedyrektor naszej szkoły oraz p. Adam Urdzela – dyrektor Ośrodka Kultury i Sportu w Bierutowie. Nasi Goście również pięknie  odczytali  nam fragmenty „Krzyżaków” i w ten sposób dopełnili losy pary głównych bohaterów. „Mój ci on jest!” – padły słynne słowa i mogliśmy odetchnąć z ulgą, bo już nie do kata, ale do panny ze Spychowa należała odtąd głowa Zbyszka i szybko należało szykować „zrękowiny”… A co było dalej… kto ciekaw, doczyta…

Tymczasem spośród naszych czytających pięknie uczniów Jury wyłoniło zwycięzców:

I miejsce – Natalia Strzelecka

II miejsce – Magdalena Szynczewska

III miejsce – Patrycja Fiedziuk, Wiktoria Wrona

W tym samym dniu nagrodzeni zostali również uczestnicy przeprowadzonego nieco wcześniej przez p. Izabelę Jankiewicz Szkolnego Konkursu Plastycznego na projekt okładki wybranej książki H. Sienkiewicza. Oto zwycięzcy:

I miejsce – Maja Łukasik

II miejsce – Natalia Pitschman