NOC NAUKOWCÓW

Dnia 8 grudnia 2016r. na terenie Gimnazjum im. A. Kamińskiego w Bierutowie odbyła się NOC NAUKOWCÓW/ NOC PROFILAKTYKI. Były to zajęcia pozalekcyjne organizowane w godzinach 1700- 2100 przez uczniów klasy 3a dla ich kolegów i koleżanek ze szkoły. Uczestniczyło w nich 43 uczniów, 13 organizatorów i 7 nauczycieli. Celem zajęć była nauka przez zabawę. Pokazanie innym, jak w przyjemny sposób można spędzić wolny czas wspólnie bawiąc się, a jednocześnie utrwalać wiedzę zdobytą w szkole lub nabywać nowe wiadomości i umiejętności.

Uczestnicy sami podzielili się na siedem zespołów, 6. lub 7. osobowych. Tylko jedna drużyna liczyła 4 osoby. Każda grupa otrzymała kartę uczestnictwa, gdzie wpisała imiona i nazwiska członków oraz wymyśloną przez siebie nazwę zespołu. I zaczęło się…

Początkowo 4 drużyny uczestniczyły w konkursie vabank, podczas którego zdobywały punkty za rozwiązywanie zadań matematycznych wyświetlanych na tablicy multimedialnej. W tym czasie pozostałe 3 drużyny brały udział w grze „ślimak”. Rzucając kostką i przesuwając swój pionek po specjalnie przygotowanej ślimakowej planszy, odkrywali numer zadania, które musieli odnaleźć na terenie szkoły i wykonać, aby móc przejść dalej w grze. Zadania wymagały zdobywania różnorodnych informacji lub utworzenia różnych figur z własnych ciał. Ważny był zarówno czas, jak i właściwe wykonanie zadania. Po około półgodzinnych zmaganiach zespoły zamieniły się. Uczniowie borykający się z wiedzą i umiejętnościami matematycznymi na konkursie vabank grali w ślimaka, a ci którzy dotąd biegali w poszukiwaniu zadań i próbowali utworzyć zadane figury, przeszli do „siedzącego trybu pracy”.

Po tych dwóch konkurencjach, każda z drużyn osobno, chodziła od punktu do punktu wykonując przypisane do nich zadania i dalej zdobywając punkty.

Konkurencje przygotowane przez wybranych trzecioklasistów to:

kalambury- zawierały zagadnienia do pokazywania lub rysowania z zakresu filmu, przysłów, innych działów

plan Bierutowa - to wielkoplanszowa gra z kostką, pionkami i pytaniami dotyczącymi miasta, jego historii i chwili obecnej, swój pionek można było przesunąć na pole wyrzucone kostką tylko wtedy, gdy udzieliło się poprawnej odpowiedzi na wylosowane pytanie. Ważny był czas dojścia do mety.

doświadczenia chemiczne i fizyczne- część doświadczeń wykonywali liderzy, a część mieli wykonać uczestnicy. Nad bezpieczeństwem czuwali prowadzący i nauczyciel.

pokaz zwierząt, ciekawostki z ich życia i zagadki- przyniesione zwierzęta: pyton, egzotyczna jaszczurka, szarańcza, modliszki

budowa „Stefanka”- dopasowywanie nazw kości do modelu szkieletu człowieka

origami- składanie z papieru motyla i kwiatu tulipana

tangramy- układanie z elementów tangramu zadanych wzorów

angielskie nazwy brył i figur płaskich- dopasowanie angielskich nazw do modeli brył i figur płaskich

kolumny- zadanie polegało na sprawdzeniu ile kolumn jest w szkole, zmierzeniu obwodu każdej z nich, policzeniu pola powierzchni bocznej każdej z nich do wysokości jednego metra oraz przeliczeniu ile puszek farby trzeba kupić, jeśli na pomalowanie dwóch dowolnych kolumn potrzebne są dwie puszki.

krzyżówki-  do rozwiązania były dwie krzyżówki o tematyce profilaktycznej.

Zadania były tak dobrane, aby:

- pomagały w zdobywaniu nowych wiadomości lub utrwalaniu już posiadanych z różnorodnych przedmiotów szkolnych, np. matematyka, fizyka, chemia, biologia, zajęcia techniczne, język angielski

- wymagały wiedzy z zakresu profilaktyki

- zachęcały zarówno do wysiłku umysłowego, jak i fizycznego – przemieszczanie się po szkole na czas, tworzenie różnych figur, szukanie zadań

- mógł je wykonać każdy uczeń, niezależnie od tego, do której klasy chodzi

- bawiły i dostarczały satysfakcji.

Za każde zadanie można było ostatecznie zdobyć maksymalnie 10 punktów, więc przed każdą z drużyn było do zdobycia 130 punktów. Gdyby kilka drużyn miało taką samą liczbę punktów, miał być brany pod uwagę łączny czas wykonania zadań.

Rywalizacja i stawiane przed uczestnikami zadania budziły dużo emocji. Każda grupa starała się jak najlepiej sprostać każdej próbie. Nawet po krótkiej przerwie na poczęstunek, choć zmęczenie dawało się we znaki, wszyscy starali się dotrwać do końca i wykonać wszystkie zadania.

Ostatecznie w wyniku trzygodzinnej rywalizacji :

- I miejsce zajęła grupa Murzyni i Kudłaty (92 punkty). W jej skład wchodzili :

Szymon Puchała, Jakub Koziorowski, Bartosz Studziński, Luiza Dziubek, Sandra Thomas, Sandra Kuś, Kacper Skuza

- II miejsce uzyskała grupa Pierogi XD (86 punktów), tworzyli ją:

Dorota Rejak, Klaudia Hetmańska, Kinga Kasprowska, Wioleta Jarosińska, Wiktoria Skórka, Jakub Leśnierowski

- III miejsce zdobyła grupa  Typowa 6 (82 punkty) w składzie: Emilia Kowalska, Maja Domiter,

Patrycja Fiedziuk, Sandra Olczyk, Roksana Olczyk, Amelia Choroszy, Maja Smolarczyk

Kolejne grupy uzyskały odpowiednio:

-„Gang Teodora” – (80 punktów): Piotr Konieczny, Miłosz Iwaniec, Oliwia Bagińska, Michał Członkowski, Patryk Wiewióra, Zuzanna Polańska

-„Jednorożce” – (76 punktów): Marta Brzeżańska, Zuzanna Kubiak, Weronika Kubiak, Natalia Fronia

-„6 b” – (70 punktów): Nikola Duczkowska, Marika Duczkowska, Piotr Jeziorski, Bartosz Kaniewski, Maja Łukasik

-„P1G (7)” - (56 punktów): Marcin Brzeżański, Adrian Durlej, Adrian Kowalski, Michał Spyrzewski, Patryk Krajewski, Jakub Kozak, Marek Legner. Ta grupa uzyskała najmniej punktów, gdyż jako jedyna nie podeszła do wszystkich zadań.

Myślę, że zajęcia te zakończyły się sukcesem, ponieważ wielu uczniów, którzy uczestniczyli w nich po raz pierwszy pyta, kiedy znowu będą podobne. Grupa trzecioklasistów przygotowująca Noc Naukowców spisała się na medal. Potrafiła nie tylko zachęcić uczniów do udziału, ale również rozbudziła ich zainteresowanie, zaangażowanie i wzbudziła niedosyt.

Beata Smolarczyk